Украина и промышленный безвиз
Чи готова Україна до “промислового безвізу” з ЄС?
20.03.2020
Грузоперевозки между Китаем и Европой
Чи вплине COVID-19 на перевезення вантажів між Китаєм і Європою?
16.04.2020

Великобританія покинула ЄС: які наслідки очікують Європу і Україну

Великобритания покинула ЕС

31 січня 2020 року Англія вийшла з Євросоюзу. Відповідне рішення було підписано в Брюсселі 24 січня президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн і президентом Європейської ради Шарлем Мішелем.

Причини Brexit

23 червня 2016 року Британія провела референдум за вихід з ЄС. Цю пропозицію підтримали практично 52% британців. ЗМІ дали процесу виходу Англії з Євросоюзу назву Brexit (поєднання слів Britain та Exit).

Небажання британців залишатися в Євросоюзі викликано його міграційною політикою. Антиєвропейські і ксенофобські партії набули особливої ​​популярності на тлі проблем з біженцями. Тим більше що повної інтеграції з ЄС в Сполученому Королівстві так і не було досягнуто – Британія не увійшла в зону євро і зберегла свою валюту.

У грудні 2019 року парламент Англії затвердив угоду з ЄС. Оновлений на дострокових виборах британський уряд представила Консервативна партія. Борис Джонсон, який став прем’єр-міністром, зумів виграти вибори з гаслом «Забезпечити Брексіт».

Більше трьох років йшли роботи над угодою між Британією та ЄС. У підсумку, був затверджений другий оновлений варіант. Але кипіли суперечки щодо статусу Шотландії і Північної Ірландії. Без укладення угоди Великобританія могла зіткнутися з безліччю митних і візових втрат.

Співпраця Великобританії і ЄС в нових умовах

Північна Ірландія, будучи частиною Британії, формально вийшла з ЄС, але зберегла з ним митні та економічні зв’язки. У підсумку, між Ірландською Республікою і Північною Ірландією межа буде відсутня. Перш Лондон висловлював побоювання, що подібний сценарій загрожує національному суверенітету Британії, адже Шотландія і Уельс також можуть зажадати особливого статусу.

Багатьох цікавить питання, чи вийшла Великобританія з Євросоюзу повністю або зберегла певні зв’язки. Так, перехідний період триватиме до кінця 2020 року. У цей період продовжать діяти правила Митного союзу і Спільного ринку. Лондон і Брюссель планують підготувати договір про вільну торгівлю. Також триватиме співпраця в таких сферах як наука, зовнішня політика, клімат і тероризм.

У плані боротьби з тероризмом передбачається продовження санкцій проти Росії, вирішення питань миру на Балканах і захисту європейських кордонів.

Наслідки для Великобританії

Економічні наслідки

За підрахунками Фонду Бертельсмана, через вихід з ЄС до 2030 року Британія втратить приблизно 300 мільярдів євро.

Як стверджує політолог-міжнародник Ілля Куса, це лише приблизні розрахунки. У найближчі роки британські втрати можуть сягнути 100 мільярдів фунтів стерлінгів. До кінця грудня 2020 року сторони спробують скоординувати свої торгові відносини, що дозволить пом’якшити удар. Також те, що Великобританія вийшла з ЄС, вважається ідеологічною поразкою Брюсселя. Росія не буде використовувати тезу, що союз – це провальний проект.

Політичні наслідки

Першою виникає проблема ідентичності Британії. Після початку деколонізації в 1960-х роках Європейський Союз став для Лондона теплою ванною, яка дозволяла йому активно розвиватися. У нинішніх умовах потрібні нові стратегії, але чіткого плану ще не розроблено. До того ж Північна Ірландія і Шотландія вороже сприймають політику Лондона.

Переваги для інших країн світу

Борис Джонсон обіцяв, що Британія знайде альтернативних партнерів. Він перераховував США, країни Латинської Америки, Ізраїль. Торговельна угода між Лондоном і Вашингтоном може принести більше вигод США, адже ослабленій Британії новий партнер буде вкрай важливий.

Брексіт вважається поразкою ЄС. Якщо вихід Британії економічно послабить Європейський Союз, то від цього виграє Росія.

Наслідки брексіта для Європи

Євросоюз зіткнувся з внутрішніми проблемами — фінансовою кризою, дисбалансом у розвитку регіонів, борговими ямами. Саме тому ЄС став дотримуватися більш м’якої політики щодо Росії. Щоб уникнути коливань на основних ринках Брюссель повинен заморозити або вирішити проблему війни на Донбасі. Тому Україні нав’язуються мінські і нормандські переговори.

Тепер в Євросоюзі головну об’єднавчу роль відіграє Франція. Інші країни не планують покинути співдружність, але організація бореться з кризою. У 2007 році ЄС помилково вирішив приєднати Болгарію і Румунію, які не відповідали європейським стандартам.

Макрон повідомив, що східне партнерство не означає членство в ЄС. Це був сигнал Україні, Молдові та Білорусі, що Євросоюз не бажає брати на себе відповідальність за нових членів. Західноєвропейські держави планують замкнутися і залишатися ядром ЄС. Україні слід усвідомити ці зміни і підкоригувати свою зовнішню політику.

Наслідки для України

З економічної точки зору Україна не зіткнеться з впливом того, що Британія вийшла з ЄС, адже наші відносини з Лондоном не були взаємозалежними. У політичному плані Україна не є пріоритетом Брюсселя і не бере участі в європейських проектах. Київ відчує Брексіт лише в контексті протистояння Європи і Росії, а також можливого посилення Москви.

Відносини Британії та України

Олексій Гончарук, колишній прем’єр-міністр України, раніше заявляв, що Україна має намір підписати з Великобританією нову угоду про співпрацю, партнерство і вільну торгівлю. Ще 29 січня був введений безвізовий режим з Британією. В уряді розраховують, що Лондон зробить зустрічні кроки.

Але Ілля Куса стверджує, що уряд Бориса Джонсона дотримується правоконсервативних поглядів щодо міграційного питання, тому Британія проти відкриття кордону. Невигідний безвізовий режим і Україні, адже це удар по ринку праці. Візовий режим варто лібералізувати лише для бізнесменів, які хочуть відкрити бізнес.

Посол України в Англії Наталія Галібаренко повідомляє, що Великобританія — третій за величиною інвестор в економіку України з обсягом інвестицій до 2 мільярдів доларів. Що стосується нашої торгівлі, то її обсяги досягають 2,5 млрд доларів.

За три квартали 2019 року обсяги українського експорту IT і телекомунікаційних послуг перевищили обсяги вивезення зернових, масла і жирів.

За останні два роки експорт українських послуг і товарів в Великобританію виріс майже на 50%.

Британські інвестори цікавляться новими можливостями в рамках відкриття в Україні ринку землі, чергового етапу приватизації, нового законодавства про користування надрами, про концесії і розподіл продукції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *